Příčovy

Autor: Petr Veselý <info(at)povetrnik.wz.cz>, Téma: Dochované, Vydáno dne: 12. 01. 2006

Typ: holandský
Stav: ruina
Kraj: Středočeský
Okres: Příbram
Využití: ruina

Příčovy
Příčovy
Příčovy
1999 2005 2005
Příčovy
Příčovy
Příčovy
2005 2005 2005

Torzo větrného mlýna holandského typu stojí na mírné vyvýšenině nad obcí. Na první pohled upoutá svou mohutností. Vnější průměr stavby je přes 14 m! Je postaven z lomové žuly a k vyzdívkám okolo dveří a oken jsou použity pálené cihly. Výška dochovaných zdí je 10 m a tloušťka u země 1,2 m. Na severovýchodní straně je zdivo zřícené a přerušené až k zemi.

Kdy byl větřák v Příčovech postaven není přesně známo. První zmínka o mlýnu je z roku 1604 v urbáři panství Vysoký Chlumec, kde je uvedeno, že „má dvě kola, jest najat mlynáři na třetinu”. V knize poddaných panství Vysoký Chlumec z let 1606-1617 je zapsáno: „Mlýn Chlumky, všickni poddaní 7”. Stavitelem mlýna tedy mohl být Jakub Krčín nebo Lobkovicové, kteří postupně panství vlastnili. Mlýn v druhé polovině 18. století již nepracoval a byl částečně pobořen. Informace o původní podobě, vnitřním vybavení a funkčním uspořádání zařízení mlýna nemáme.

Obecní úřad v roce 1997 nechal udělat archeologický a geofyzikální průzkum, jehož závěrem bylo, že mlýn mohl být postaven začátkem 18. století a patřil panskému velkostatku v Příčovech. Tato verze je však vzhledem k novým výzkumům archivních dokumentů nepravděpodobná.
V roce 1995 provedl obecní úřad na vlastní náklady fixaci horní a dolní římsy. Na římsy byly osázeny prejzy, aby voda nezatékala do zdiva. Stavba je pěknou krajinnou dominantou, u mlýna jsou informační tabule pro turisty. Jedná se o nejmohutnější a pravděpodobně i nejstarší pozůstatek větrného mlýna u nás dosud nevyjasněné konstrukce. Svými rozměry představuje nejen český, ale i evropský unikát.

Zřícenina větrného mlýna je volně přístupná, vede kolem něj značená turistická cesta i cyklotrasa.