Uhelná

Autor: Petr Veselý <info(at)povetrnik.wz.cz>, Téma: Dochované, Vydáno dne: 17. 01. 2006

Typ: holandský
Stav: zachovalý, přestavba RO
Kraj: Liberecký
Okres: Liberec
Využití: RO

Uhelná
Uhelná
Uhelná
Uhelná
2005 2005 2005 2005

Větrný mlýn holandského typu stojí po levé straně v poli při cestě z Václavic do Uhelné. Přibližně 500 m jihovýchodně od Uhelné v nadmořské výšce 325 m. Nedaleko vede státní hranice s Polskem.

Větrný mlýn vystavěl v letech 1842 - 43 vyučený tesař Josef Scholze majitel hospodářství z blízké obce Václavice. Důvodem stavby byl neobyčejně suchý rok. Ve mlýně fungovala dvě složení na mletí a šrotování. Historické údaje hovoří o 14 - 16 tisících semletých měřicích ročně. Scholze se pokoušel provozovat i krupník, ale ten se mu neosvědčil. V mlynářské řemesle pokračoval jeho syn Filip. Vedle mlýna vystavěl obytné stavení a v roce 1860 začal mlýn pronajímat. Postupně se na mlýně vystřídalo několik nájemců (pachtýřů), za jejichž působení vyhořelo obytné stavení, které však bylo obnoveno. Posledním mlynářem byl v letech 1870 - 75 Gotthelf Bernát, který současně provozoval i pekárnu. Od roku 1875 se již jen šrotovalo, v roce 1890 bylo sundáno větrné kolo a provoz mlýna ustal úplně.
V roce 1909 sloužila budova mlýna jako seník a v sedmdesátých letech zbyly z mlýna už jen obvodové zdi bez střechy.

Definitivní zkáza však nenastala. Zrestituovanou budovu nynější majitel opravil pro rekreační účely. ohužel části mlýnského zařízení např. lub ležely ještě nedávno venku bez ochrany.

Budova mlýna má tvar komolého kužele, je omítnuta hladkou bílou fasádou a kryje ji kuželová šindelová střecha. Navzdory některým novodobým úpravám např. nepůvodním oknům působí mlýn autenticky a má pěknou osamocenou polohu v krajině.
Bývalý mlýn je památkově chráněn, prohlídka je možná pouze zvenčí.

Článek o podrobné historii větrného mlýna v Uhelné -> ZDE.