Dolní Sklenov

Autor: Petr Veselý <info(at)povetrnik.wz.cz>, Téma: Dochované, Vydáno dne: 02. 12. 2006

Typ: holandský
Stav: přestavba
Kraj: Moravskoslezský
Okres: Frýdek Místek
Využití: RO
Kulturní památka č. 35187/8-710 z roku 1964

Dolní Sklenov
Dolní Sklenov
Dolní Sklenov
2006 2006 2005

Větrný mlýn holandského typu stojí asi 400 m jihozápadně od obce, směrem k hájku u čísla popisného 1. a dost neobvykle na úbočí kopce Vrchy. Patrně využíval proudění vzduchu v údolí říčky Ondřejnice. Je schován mezi listím okolního vzrostlého rostlinstva.

Dříve býval v majetku fojta a byl původně dřevěný. Stával zde od nepaměti - v Josefínském katastru z roku 1787 je označován jako „Klepáč“. Roku 1804 již stál v Dolním Sklenově mlýn zděný. Původně měl neotáčivou střechu, kolejnice s kolečky na otáčení střechy s lopatkami byla nainstalována až mnohem později a to v roce 1830. Mlýn sloužil svému účelu až do konce 19. století. V roce 1900 bylo zařízení rozebráno, lopaty přečnívající přes střechu byly uřezány aby do mlýna nezatékalo a mlýn se stal nouzovým obydlím. Po II. světové válce mlýn zpustnul, chátral a satvba byla systematicky rozebírána a ničena místními obyvateli. Až v roce 1960 byl mlýn prodán zájemci z Prahy a přeměněn na rekreační objekt.

Kuželová stavba s kruhovým půdorysem o vnějším průměru 7,5 m (vnitřní 5 m) a celkové výšce 11 m, měla čtyři etáže - šalandu, komoru, mlýnici, půdu s mlýnskými kameny a převody větrného kola. Šindelem pokrytá střecha je poměrně nově zrestaurována. Ač je objekt bývalého větrného mlýna památkově chráněn, nikdy stát na opravy majitelům nepřispěl ani korunu.

Je zajímavé, že v turistických průvodcích se shodně uvádí, že se jedná o mlýn s částečně dochovalým mlecím zařízením.