Horní Polubný

Autor: Petr Veselý <info(at)povetrnik.wz.cz>, Téma: Dochované, Vydáno dne: 31. 01. 2006

Typ: holandský, horský?
Stav: přestavba RO
Kraj: Liberecký
Okres: Jablonec N. N.
Využití: RO

Horní Polubný
Horní Polubný
Dobová pohlednice Dobová pohlednice
Horní Polubný
Horní Polubný
2001 2001
Horní Polubný
Horní Polubný
2006 2006

Větrný mlýn se nachází přibližně 300 m severovýchodně od kostela v Horním Polubném v nadmořské výšce 790 m, vlevo od silnice do Jizerky.

Jakok rok stavby mlýna holandského typu se uvádí rok 1830. Na katastrálních mapách z roku 1843 již je uvedenV katastrální mapě z roku 1843 je mlýn uveden, ale neuvádí se již mezi činnými mlýny v písemném elaborátu stabilního katastru v první polovině 19. století. Archivní zprávy hovoří pouze o tom, že mlýn byl později upraven na byty deputátníků.

Nízká budova z lomového kamene o vnějším průměru 9 m a výšce zdí pouze 3 - 4,5 m. V některých materiálech se proto uvádí, že mlýn nebyl dostavěn. Současní majitelé jsou ale jiného názoru. Uvádí, že mlýn nějakou dobu fungoval, a že při přestavbě našli na nosné zdi segmenty dřevěného ozubeného prstence na otáčení střechy. Mohl to také být horský mlýn, který vyžíval větru pouze z jednoho směru. Střecha s perutěmi se mohla natáčet jen v malém rozsahu směrem do údolí. Proto mohl bý postaven ve svahu a poměrně nízký s přístavbou, která tím nebránila provozu. Za tohoto uspořádání by mohlo mít větrné kolo průměr maximálně 10 m.

Pro další informace je nutné provést další historický průzkum. Dnes je objekt dobře udržován a slouží k soukromé rekreaci.