Němčice

Autor: Petr Veselý <info(at)povetrnik.wz.cz>, Téma: Dochované, Vydáno dne: 18. 01. 2006

Typ: holandský
Stav: přestavba
Kraj: Jihomoravský
Okres: Blansko
Využití: RO

Němčice
Němčice
Němčice
Němčice
historické foto 1999 2005 2005

Větrný mlýn holandského typu čp. 98 stojí asi 600 m jižně od obce na návrší v nadmořské výšce 620 m.

Mlýn byl postaven v roce 1840 mlynářem Matuškou. Po tomto roce se o mlýnu nedochovaly žádné historické informace. Víme jen, že od roku 1925 již jen šrotoval až do konce druhé světové války. Poslední mlynář Vilém Hebelka v něm bydlel až do roku 1965. Po roce 1965 byla stavba mlýna opravena a omítnuta, na střeše vyrostly dva komíny a interiér byl uzpůsoben k rekreačnímu využití. V roce 2002 nový majitel provedl kopletní obnovu tělesa mlýna a připravuje se i osazení perutěmi.

Neomítnutá kruhová stavba s šindelovou střechou s charakteristickým krátkým hřebenem má průměr 9,5m a výšku 8,5m, jehlancovitá střecha je vysoká 3,5m. Větrné kolo ani žádná část mlecího zařízení se nedochovala. Ve vrchní části stavby jsou obepínající kovové obruče. Budova byla původně dvoupodlažní, přičemž v podstřeší se nacházelo další dřevěné mezipatro s dřevěnou konstrukcí, nesoucí mlýnskou stolici.
Větrný mlýn byl nejdříve přebudován na obydlí, nyní je využíván jako soukromý rekreační objekt a není přístupný.

Větrný mlýn v Němčicích má pěknou osamocenou polohu v polích, po instalaci perutí by se z něj mohla být pěkná krajinná dominanta.