Boškov

Autor: Petr Veselý <info(at)povetrnik.wz.cz>, Téma: Dochované, Vydáno dne: 21. 04. 2006

Typ: holandský
Stav: ruina
Kraj: Olomoucký
Okres: Přerov
Využití: ruina
Bez památkové ochrany

Boškov
Boškov
Boškov
1954 2006 2006
Boškov
Boškov
Hlavní hřídel 2006

Ruina větrného mlýna holandského typu leží 300 m jižně od obce Boškov na návrší 587 m při polní cestě na Kouty a Středolesí. Původně se trať na níž stojí jmenovala Am Niederwald. Přesné datum vzniku větrného mlýna není známo, víme jen že v roce 1875 byl již v provozu.

Ke mlýnu se váže smutná historka, na počátku 20. století tehdejšímu mlynáři vinou neopatrnosti větrné křídlo urazilo hlavu a provoz mlýna byl zastaven a už nebyl nikdy obnoven. V roce 1927 nefunkční mlýn koupil Zikmund von Walderode, který na základní válcové budově postavil šestibokou věžičku a tím přestavěl bývalý větrný mlýn na rozhlednu. V roce 1929 byla slavnostně otevřena a předána k užívání široké veřejnosti. Po roce 1945 rozhledna začala chátrat jako většina rozhleden u nás. Tato se navíc nachází na okraji vojenského prostoru Libavá kde zaniklo mnoho vesnic i s jejich památkami.
Poslední snímek od J. Vařeky z roku 1954 kdy ještě rozhledna stála. V 70. letech nechal MNV na popud sovětských vojsk objekt mlýna strhnout. Údajně se z něho dal pozorovat vojenský prostor.

Dnes už bohužel zbyla jen asi metr vysoká ruina kruhové obvodové zdi o průměru 6m, hromada kamení a zbytek hlavní hřídele.