Rožnov pod Radhoštěm

Autor: Petr Veselý <info(at)povetrnik.wz.cz>, Téma: Dochované, Vydáno dne: 20. 05. 2006

Typ: německý
Stav: původní
Kraj: Zlínský
Okres: Vsetín
Využití: muzeum
Kulturní památka č. 16647/8-445 z r. 1963

Kladníky
Rožnov p. R.
Rožnov p. R.
Rožnov p. R.
Kladníky 1947 2006 2006 Interiér mlýna

Větrný mlýn německého typu stojí ve Valašském muzeu v přírodě v části Valašská dědina. Je sem přenesený z obce Kladníky na Přerovsku.

Tam ho postavil v roce 1829 František Skopal ze Soběchleb. K jeho stavbě použil části ze starších mlýnů což dokazují různé letopočty vytesané na zařízení. Např. na trámu 1812, na korouhvičce 1813, na moučnici 1828. Kladnický větřák byl v roce 1984 ještě v relativně dobrém stavu a tak byl pracovníky muzea v Rožnově vytypován jako vhodný k přesunutí do skanzenu. Pro muzejní využití však bylo vyjmuto jen mlecí zařízení a vnitřní trámová konstrukce. V Rožnově pak mlýn sestavili a vyrobili k němu nový plášť. Starý plášť zůstal na původním místě v Kladníkách, kde chátrá a je jen otázkou času kdy se zřítí. Torzo odsouzené k brzkému zániku je stále památkově chráněno.
Větrnému mlýnu v Kladníkách se věnuje samostatný článek ZDE.

V rožnovském mlýně je nainstalován elektromotor, takže jako jeden z mála dokáže roztočit své větrné kolo a rozběhnout jedno mlýnské složení doplněné moučnicí. Půdorys mlýna je čtvercový 5,7 x 5,7 m a výška 10 m. Stěny jsou prkenné a sedlová střecha je pokryta šindelem. Pavláčka vystupuje z půdorysu mlýna v úrovni prvního patra. Jeho poloha je však v krajině nevýrazná a navíc je zarostlý okolní vegetací takže ho návštěvníci vlastně ani celý nevidí. Do valašského skanzenu se nehodí, protože pochází z okrajové části Hané, kdežto na Valašsku se spíše stavěli malé větrné mlýnky s turbínou. (Který také nedaleko tohoto mlýna stojí).

Větrný mlýn z Kladník přenesený do Valašského muzea v přírodě však patří k jedněm z mála oficiálně zpřístupněným větrným mlýnům u nás.
Je přístupný veřejnosti v rámci skanzenu od poloviny května do konce září.