Rod Maršálků

Autor: Petr Veselý <info(at)povetrnik.wz.cz>, Téma: Lidé, Vydáno dne: 23. 09. 2006

Rod Maršálků vlastní parcelu číslo 366/2, na níž stojí partutovický větrný mlýn, od roku 1897. Během jednoho století se na mlýně vystřídaly čtyři generace Maršálků.

První z rodu Maršálků byl Benedikt Maršálek, mlynářský pomocník a hofer, narozený 21. 3. 1867 (zemřel 1. 10. 1947), syn Antonína Maršálka, hofera v Partutovicích a jeho manželky Barbory. Pocházel z dolního konce, z nynějšího č. 2. Za svobodna chodil po okolních vesnicích jako krajánek, později se vyučil mlynářem. Původní majitel Mucka prodal mlýn údajně proto, že byl ve špatném stavu. Benedikt Maršálek mlýn koupil a opravil. Dokonce měl vyměnit mlýnský kámen, který do kopce údajně táhlo 10 párů koní. Za manželku si Benedikt vzal Terezii, narozenou 4. 10. 1870 (zemřela dne 8. 1. 1954), dceru Františka Haráče, domkáře v Ústí a jeho manželky Anežky. Měl s ní sedm dětí. Postavil větřákovou chalupu a přestěhoval se do ní i s rodinou.

Dne 26. 11. 1895 se narodil v Partutovicích č. p. 52 František Maršálek, mlynář a dělník, který v roce 1924 převzal mlýn. Pro něj otec (Benedikt) postavil novou chalupu vedle staré větřákové chalupy. Byla přestavěna na rodinný domek, starší chalupa je zachována v původním stavu. František si za manželku vzal Anastázii, narozenou 3. 4. 1894, s níž měl šest dětí. František Maršálek se živil mlynářstvím a prací v lomu v Olšovci. Benedikt ještě dlouhou dobu na mlýně mlel, přestože již mlýn dal Františkovi.

Partutovice Doma (ve staré větřákové chalupě u mlýna č. p. 78) zůstal svobodný Augustin Maršálek, mladší bratr Františka Maršálka. Augustin Maršálek, zvaný Gustýnek, se narodil 10. 5. 1912 (zemřel 4. 8. 1991). Byl považován za posledního mlynáře na tomto větrném mlýně.

Po smrti Františka Maršálka (zemřel 5. 6. 1977, jeho manželka zemřela 21. 5. 1967) přešel mlýn na jeho dceru Marii Maršálkovou, provdanou Kandlerovou. O mlýn se však od té doby staral Gustýnek. V domě č. p. 78 dnes žije syn Marie Kandlerové, Jan Kandler s rodinou.

Bylo zvykem, že mlynáři zároveň ovládali tesařské řemeslo, a proto si dokázali opravit vadné části na mlýně sami. Z rodu Maršálků byli tesaři Benedikt, František (i jeho syn František Maršálek je tesařem, po smrti Augustina Maršálka zdědil starou větřákovou chalupu) a Augustin. Také Jan Kandler je tesařem, který si všechny opravy větrného mlýna dělá sám.