Dolní Stakory

Autor: Petr Veselý <info(at)povetrnik.wz.cz>, Téma: Zaniklé, Vydáno dne: 03. 09. 2007

Typ: německý
Stav: zaniklý
Kraj: Středočeský
Okres: Mladá Boleslav
Pokorný 48

Dolní Stakory
Dolní Stakory
Kresba z Ottových Čech - K. Liebscher Model v Muzeu Mladoboleslavska

Někdy se tu mluví i o větrném mlýnu u Plaz nad Volenicemi, u Val na Horce. Mlýn stál však na katastrálním území Dolní Stakory, na Horce, nedaleko silnice z Plaz do Dolních Stakor. Je to asi 500 m na SZ od Val.

Dřevěný větrný mlýn tu v 80. letech minulého století postavil Václav Kaiser a to přemístěním větrného mlýna od Nové Paky. Mlýn mlel a šrotoval pro Plazy, Valy, Stakory a okolí. Mlynář (nejprve syn Václava Kaisra) bydlel zprvu ve mlýně, později si postavil u mlýna stavení. Konkurence ponechala mlýnu v prvních letech tohoto století již jen šrotování obilí a to asi do r. 1907, kdy mlýn přestal vůbec pracovat. Uvádí se však, že se tu dělaly kroupy ještě krátce po první světové válce. V roce 1919 byl mlýn rozbořen a dříví využito částečně na stavbu kůlničky a na místě zůstaly mlecí kameny. Kůlnička stála ještě v 70. tých letech 20. století.
Zbylé stavení (čp. 37) je označováno Větrník nebo Větrák a pozemková trať 1,2 km SSZ od obce Dolní Stakory se nazývá dosud Větrník. Nadmořská výška lokality je cca 230 m.

Model mlýna je v Muzeu v Mladé Boleslavi.