※ větrné mlýny v českých zemích ※
▫▫▫ webík pro potěchu oka i ducha ▫▫▫

Motto: Větrné mlýny bývaly v naší minulosti symbolem pokroku,
             možná by jimi mohly být i dnes.                                autor

<x13>Přátelé větrných mlýnů</x13>

Výlet do Gifhornu

Vydáno dne 15. 05. 2006 (4716 přečtení)
V prvním květnovém prodlouženém víkendu podnikli někteří členové sekce „větrné mlýny” při Kruhu přátel Technického muzea v Brně poznávací zájezd za větrnými mlýny do Německa. Konkrétně do mezinárodního muzea mlýnů v Gifhornu.

V sobotu 6. května ještě na našem území jsme navštívili společně výstavu fotografií o větrném mlýnu ve Světlíku v Horním Podluží a poté se jeli podívat přímo do mlýna samotného.
Před mlýnem nás již čekal majitel, který budovu mlýna postupně renovuje a umožnil nám do jinak nepřístupného mlýna nahlédnout a seznámit se tak s nejzachovalejším větrným mlýnem v Čechách. Navíc jedinečné technické konstrukce. Objekt není narušen necitlivými stavebními úpravami. Proto by měl být s pomocí památkové péče kompletně opraven a tím zachráněn pro budoucnost.
Více o navštívených větrných mlýnech se dozvíte kliknutím na podtržený název.

Dolní Podluží
Světlík
Světlík
Na výstavě v Dolním Podluží U větrného mlýna ve Světlíku Debata uvnitř mlýna

Po cestě do děčínského hotelu Formule jsme navštívili jěště další větrné mlýny. Prvním byl zrekonstruovaný větrný mlýn v Huntířově na Františkově Vrchu využívaný jako stálé obydlí, druhým pak větrný mlýn přebudovaný na penzion v loveckém stylu v obci Růžová, který měl podobně jako mlýn ve Světlíku větrné kolo s pěti perutěmi a dnes je ukrytý v malém lesíku na vrchu Petřín nad obcí.

Huntířov
Růžová
Huntířov Růžová

Druhý den jsme již spěchali přes Bad Schadau, Drážďany, Lipsko a Magdeburg do Gifhornu, navštívit mezinárodní muzeum mlýnů, hlavní bod našeho třídenního programu.
Na prohlídku jsme si vyhradili celých 6 hodin a do posledního zbytku jsme je využili jelikož se bylo opravdu na co dívat. Muzeum původně založil nadšenec do větrných mlýnů Horst Wrobel v Suhledorfu v roce 1974, ale o pět let později založil nové muzeum v Gifhornu, které bylo v roce 1980 slavnostně otevřeno. Postupně v muzeu stavěl další mlýny nejen větrné ale i vodní. Prvním exponátem byl v roce 1980 dřevěný větrný mlýn „Viktoria” z roku 1882, který stál nedaleko Gifhornu. Následovaly daší mlýny z různých koutů Evropy:
větrný mlýn holanského typu z Potsdam - Sanssouci, dřevěný ukrajinský z Korsun - Ševčenkovskij, německý mlýn z Westdorfu s průjezdným sklepem, středoportugalský z Torres Vedras, francouzský mlýn spisovatele Alfonse Daudeta z Fontvieille v Provence, španělský z ostrova Mallorca a dřevěný ruský z Archangelska.

Gifhorn - muzeum
Gifhorn - muzeum
Gifhorn- Viktoria
Muzeum v Gifhornu Muzeum v Gifhornu Větrný mlýn „Viktoria”

Z vodních mlýnů je v Gifhornu k vidění typický lodní mlýn z řeky Rýn, tyrolský vodní mlýn se dvěma vodními koly, korejská vodní stoupa, čínský šlapací mlýn a horizontální vodní kolo. Sbírku mlýnů doplňuje žentourový mlýn tažený koňmi. Na východním konci muzea se k nebi vypínají dva ruské pravoslavné chrámy.
V hlavní budově muzea jsme si prohlédli na 40 modelů větrných mlýnů jejichž autorem je sám zakladatel muzea Horst Wrobel a v pekárně jsme ochutnali výborné buchty a chléb s máslem nebo sádlem právě vytažený z pece.

Gifhorn - modely
Gifhorn - muzeum
Gifhorn - rusky
Modely Pekárna a Krajový dům Větrný mlýn z Ruska
Gifhorn - vod1
Gifhorn - vod2
Gifhorn - Westdorf
Horizontální vodní kolo Stoupa z Koreje Větrný mlýn z Westdorfu

Celkový dojem z muzea je dobrý, pro nezasvěceného velmi pěkná ukázka typů mlýnů z celého světa na jednom místě. Bohužel se muzeum ani trochu nepodobá našim skanzenům jak je známe od nás třeba z Rožnova pod Radhoštěm nebo Souboru lidových staveb Vysočina na Veselém Kopci. V našich skazenech jsou objekty, které byly na původním místě rozebrány, přeneseny do muzea a opětovně sestaveny. Chybějící části jsou nahrazeny přesnou replikou vytvořenou půvoními pracovními postupy. Pokud se původní objekt nedochoval může se jednat o tzv. vědeckou rekonstrukci (repliku), ale opět vytvořenou tradičními původními pracovními postupy.
V mezinárodním muzeu mlýnů v Gifhornu je naprostá většina mlýnů replikami stavěnými jako atrakce pro turisty bez dodržení jakýchkoli původních postupů, pouze s minimem původních součástí, s novodobými prvky a stavěných moderními technologiemi.
To tedy náš dojem z muzea trošku zkazilo.
Jediný objekt, který snese naše nejpřísnější měřítko je dřevěný větrný mlýn „Viktoria” z roku 1882, který stál v muzeu jako první a je pravděpodobně z větší části původní.

Úspěchem ale je osobní setkání se zakladatelem muzea Horstem Wrobelem a navázání kontaktů s muzeem. Začátek spolupráce by mohl dospět až k vybudování repliky některého z moravských mlýnů v muzeu.

Třetí den jsme při zpáteční cestě navštívili nepřísněji střežený hraniční přechod mezi východním a západním blokem Marienborn - Helmstedt s expozicí dobových dokumetů, fotografií a artefaktů o překonávání střežených hranic. Hlavní zastávkou třetího dne byla největší větrná elektrárna na světě typu Enercon o výkonu 4,6 MW, výška stožáru 127m délka listu 33m. Její mohutnost dokládá fotografie s naším minibusem u paty elektrárny.

Enercon
Enercon
Enercon
Enercon
Větrná elektrárna Enercon

Gohlis Třídenní výlet jsme zakončili návštěvou větrného mlýna Gohlis na předměstí Drážďan, který stojí přímo na břehu Labe. Bylo však pondělí a tak jako u nás i zde bývá právě tento den ve většině památek a muzeí zavřeno. Proto jsme si větrný mlýn prohledli pouze zvenčí.

Závěrem musím říci, že výlet sekce „větrné mlýny” se vydařil a doufám, že jsme tím začali dlouholetou tradici. Takže příští rok naschle na dalším výletě za větrnými mlýny, tentokrát do Polska.

Související články:
Kouzlo větrných mlýnů (27.02.2011)
Rekonstrukce Spálov 3 (05.11.2008)
První mlynářský cyklovýlet (22.04.2008)
Cestou větru (12.06.2006)
Výlet za malými větrnými mlýnky (03.04.2006)

[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

| Vložil: Petr Veselý | Počet komentářů: 715 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Stránky Kruhu přátel Technického muzea v Brně (TMB) sekce větrné mlýny
Vytvořeno pomocí phpRS - redakčního systému.