※ větrné mlýny v českých zemích ※
▫▫▫ webík pro potěchu oka i ducha ▫▫▫

Motto: Větrné mlýny bývaly v naší minulosti symbolem pokroku,
             možná by jimi mohly být i dnes.                                autor

<x13>Přátelé větrných mlýnů</x13>

Podzimní zasedání sekce ve Vilémově

Vydáno dne 20. 04. 2008 (3606 přečtení)
Již tradičně pořádá sekce podzimní setkání „větrných mlynářů”, letos se o nás vzorně postaraly řádové sestry v pravoslavné akademii ve Vilémově. O náplň zasedání se páteční večer podělily nově objevené pohlednice sběratelů mezi námi a také sklenka dobrého vína z jižní Moravy.

Sobota začala prohlídkou pravoslavného kostela a krátkou přednáškou o pravoslaví. Poté už jsme se rozjeli po větrných mlýnech Drahanské vrchoviny. V některých jsme měli možnost nahlédnout i dovnitř a prostudovat tak věci oku normálního smrtelníka ukryté. Ve větrném mlýně zvláštní konstrukce Hačkách nám majitel umožnil výstup až do dřevěné nástavby, v Ostrově u Macochy zase prohlídku interiéru se zachovalým zařízením. U Protivanova jsme neopomněli navšívit větrnou elektrárnu sv. Eliáše patřící pravoslavné akademii ve Vilémově. Hlavním trhákem asi bylo setkání se správcem větrného mlýna v Rudicích panem Šebelou a jeho vtipným a poutavým komentářem nejen k historii větřáku samotného. Na ruprechtovské Halladayce pořádají výstavu Břetislava Koče „Od větrného mlýna k větrné elektrárně” takže ani tady jsme nesměli chybět.

20071012 Vilémov
20071012 Vilémov
20071012 Vilémov
Pravoslavný kostel Vilémov Pravoslavná akademie Vilémov Interiér kostela


Výlet jsme zakončili návštěvou „holanďana” v Přemyslovicích s bohatým občerstvením, za což můžeme poděkovat mladé paní Hajkrové. Při prohlídce mlýna z roku 1884 jsme mohli do detailu prozkoumat obě mlýnská složení obrovskou moučnici a také čtyřboký hranolový vysévač vlastní výroby. Popis a funkční uspořádání mlecího složení jsme otiskli v jednom z předešlých čísel Hasačerta. Večer byl ve znamení přednášek Romana Jurigy, Honzy Doubka a Petra Veselého a také volné zábavy u mladého burčáku.

20071012 Ostrov
20071012 Rudice
20071012 obed
Ostrov u Macochy Rudice oběd v Rudicích


V neděli byla v plánu návštěva větřáku v Kořenci a účast na autentickém křesu mlecího kamene, který vzorově provedl pan František Petrik. Den jsme ale začali rozloučením s pravoslavnou akademií ve Vilémově prohlídkou slunečních kolektorů, solárně-termických systémů na ohřev vody a kotle na biomasu (pelety).

20071012 Ruprechtov
20071012 Přemyslovice
20071012 Kořenec
Ruprechtov Přemyslovice Křes kamene v Kořenci


Organizace proběhla bezchybně a tak jsme se mohli po dvou dnech rozjet plni zážitků k domovům.

Více fotek najdete ZDE

Stránky Kruhu přátel Technického muzea v Brně (TMB) sekce větrné mlýny
Vytvořeno pomocí phpRS - redakčního systému.