※ větrné mlýny v českých zemích ※
▫▫▫ webík pro potěchu oka i ducha ▫▫▫

Motto: Větrné mlýny bývaly v naší minulosti symbolem pokroku,
             možná by jimi mohly být i dnes.                                autor

<y01>Dochované</y01>

Praha Břevnov

Vydáno dne 07. 01. 2006 (6050 přečtení)
Typ: holandský
Stav: přestavba
Kraj: Hlavní město Praha
Okres: Praha
Využití: penzion, RD

Praha Břevnov
Praha Břevnov
Praha Břevnov
Obraz kolem roku 1900 2000 2005

Tento bývalý větrný mlýn stojí na lokalitě nazývané Větrník, asi 850 m severozápadně od Břevnovského klášterního kostela. Poblíž stojí stejnojmenná vysokoškolská kolej.
Na zadní stěně budovy je pod malým reliéfem větrného mlýna letopočet 1722. Zda-li se jedná o rok výstavby, není zřejmé, vznik mlýna je ale určitě spjat s budováním Břevnovského kláštera v prvních desetiletích 18. století. K tomuto klášteru totiž větrný mlýn patřil jako jedna z budov rozsáhlého hospodářského dvora.
Jiný pramen hovoří o roce 1722 a o jistém Kryštofu Dientzenhoferovi, který mlýn postavil na místě bývalého dřevěného větrného mlýna. Pražský větrník je tedy jeden z nejstarších dochovaných větrných mlýnů v českých zemích.

V někdejším klášterním hospodářském dvoře však nestál tento mlýn sám. Roku 1840 k němu přibyl ještě další. Byl rovněž zděný, avšak štíhlejší. Navíc vlastnil u nás nezvyklou raritu - větrné kolo, které se skládalo celkem ze šesti perutí. Bohužel tento mladší mlýn byl roku 1912 při přestavbě celého areálu zbořen. Zbyly po něm jen základy zdiva v budově přiléhající k válcové budově staršího větrníku.

Z činnosti pražského větrného mlýna máme dochováno pár kusých zpráv. Zaměstnával jednoho pracovníka a kromě mlecího mechanismu poháněl také pilu. Roku 1794, zřejmě v důsledku josefínských reforem, převzal mlýn od kláštera Jakub Kohoutek, mlynář z Nesvačil u Bystřice. V roce 1840 je jako majitel uváděn Franz Kohoutek a o osm let pozděj byla mlynářkou na Větrníku sestra známého vlastence Petra Fastra. Mlýn pracoval maximálně do roku 1890.
V roce 1899 mlýn koupil známý pražský restauratér a velitel národní gardy Jan Josef Černohorský již jako ruinu a v roce 1900 přistavěl k mlýnu obytnou budovu. Ve dvoře vybudoval restauraci, která úspěšně fungovala až do roku 1927.

Od roku 1920 objekt obývá rodina Opatrných. Po roce 1990 byl objekt komplexně opraven a z hospodářských částí vytvořen malý penzion.
Válcová stavba o průměru 9 m a výšce 12 m o dvou podlažích je zakončena nízkou kuželovitou střechou krytou bobrovkami, fasáda je opravena novorenesančně a je zdobena bosáží.


[Akt. známka: 2,10 / Počet hlasů: 10] 1 2 3 4 5

| Vložil: Petr Veselý | Počet komentářů: 2006 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Stránky Kruhu přátel Technického muzea v Brně (TMB) sekce větrné mlýny
Vytvořeno pomocí phpRS - redakčního systému.