※ větrné mlýny v českých zemích ※
▫▫▫ webík pro potěchu oka i ducha ▫▫▫

Motto: Větrné mlýny bývaly v naší minulosti symbolem pokroku,
             možná by jimi mohly být i dnes.                                autor

<x04>Lidé</x04>

Něco o autorovi stránek

Vydáno dne 16. 01. 2006 (10510 přečtení)
Malý profil autora stránek Petra Veselého.

Petr Veselý se narodil v roce 1973 v Pardubicích, ale v podstatě celý dosavadní život bydlí na Zlínsku.
Při svých cestách za turistikou na konci 90.tých let narazil na několik větrných mlýnů na Drahanské vrchovině. Tyto stavby se mu zdály v našich podmínkách velice neobvyklé. Tento typ technických památek by spíše čekal v Holandsku zemi větrným mlýnům zaslíbené.
Pravděpodobně i Váš dojem byl stejný.
Na našem území je doloženo přes 1000 lokalit, kde stával větrný mlýn. To číslo je samo o sobě ohromující. Objevil sám pro sebe, že větrný mlýn je krásné důmyslné technické zařízení, a když se k tomu připojí i jeho láska k historii a zašlým časům, nemůže být nikomu divné, že ho větrné mlýny nadchly.

Petr Veselý

Od roku 1997 se tedy začal blíže zajímat o tyto stavby. V průběhu let 1997-1999 poprvé navštívil všechny dochované větrné mlýny na území naší země a zdokumentoval své poznatky o nich na internetových stránkách založených k tomuto účelu. V knihovnách, muzeích a archivech objevil několik titulů autorů, kteří se o tyto technické památky také zajímali a tyto mu byli vodítkem k cestám po dochovaných i zaniklých větrných mlýnech.

Dílčím úspěchem může tak být objevení dochovaných větrných mlýnů v Těšnovicích a Znojmě pro odbornou veřejnost o kterých nevěděla. Ani taková kapacita jako byl Václav Burian, pracovník Vlastivědného ústavu v Olomouci, který se o větrné mlýny zajímal v podstatě celý život, je neuvádí ve svém stěžejním díle „Větrné mlýny na Moravě a ve Slezsku”.

Od roku 2005 je členem Kruhu přátel Technického muzea v Brně sekce „větrné mlýny” a stal se tím i spolupracovníkem muzea. S ostatními nadšenci do větrných mlýnů a jejich majiteli plánuje akce do budoucnosti.

Větrné mlýny jsou jen jedním z mnoha Petrových zájmů. Zajímá se také o počítačovou grafiku, internet, fotografii, video a divadlo. Také vysokohorská turistika a cestování jsou nedílnou součástí jeho života.
V neposlední řadě je Petr úspěšným sportovcem (plavcem) viz. www.zlinswim.wz.cz.


| Vložil: Petr Veselý | Informační e-mailVytisknout článek

Stránky Kruhu přátel Technického muzea v Brně (TMB) sekce větrné mlýny
Vytvořeno pomocí phpRS - redakčního systému.