※ větrné mlýny v českých zemích ※
▫▫▫ webík pro potěchu oka i ducha ▫▫▫

Motto: Větrné mlýny bývaly v naší minulosti symbolem pokroku,
             možná by jimi mohly být i dnes.                                autor

<y01>Dochované</y01>

Horní Podluží - Světlík

Vydáno dne 13. 01. 2006 (6240 přečtení)
Typ: holandský
Stav: původní, zachovalý
Kraj: Ústecký
Okres: Děčín
Využití: původní

Horní Polubný - Světlík
Horní Polubný - Světlík
Horní Polubný - Světlík
Horní Polubný - Světlík
1888 1910 1930 1950
Horní Polubný - Světlík
Horní Polubný - Světlík
Horní Polubný - Světlík
Horní Polubný - Světlík
2000 2005 2005 2005

Větrný mlýn holandského typu se nachází asi 500 m severně od obce Horní Podluží v zaniklé osadě Světlík (Lichtenberg) v nadmořské výšce 500 m v krásném prostředí na okraji přírodní rezervace Světlík, na břehu stejnojmenného rybníku.

Větrný mlýn holandského typu byl postaven v roce 1843 v centru německé osady Lichtenberg, (česky Svědík) na pozemkové parcele č. 674, která patřila domkáři Antonu Wormovi. Přesný letopočet vzniku není nikde uveden. Místo stavby je značně nezvyklé tím, že se nejedná o vrch či návrší, ale o mírný svah, svažující se ke 150 m vzdálenému rybníku. Mlýn mlel nepřetržitě až do konce války. Po odsunu Němců byla okolní osada zbourána včetně pekárny, která stála nedaleko mlýna. Od té doby mlýn pustl. V roce 1952 proběhla za přispění památkářů rekonstrukce objektu a zprovoznění mlýna. Bez pravidelné údržby, kterou stát nedokázal zajistit, se však stav mlýna začal opět zhoršovat. Proto byl mlýn prodán za 3 300,- Kčs k rekreačním účelům. Ani to k lepší péči o mlýn nevedlo, mlýn dále chátral. Dlouhá léta ho používali turisti jako noclehárnu. Po roce 1989 vlastnilo mlýn několik majitelů a složité vlastnické vztahy bránily ve větší opravě mlýna. Teprve po jejich vyjasnění začíná současný majitel postupně mlýn renovovat.

Mlýn je zděný, válcového, mírně konického tvaru s jehlancovou otočnou střechou. Stavba má u země průměr 10,5 m, a je včetně střechy vysoká 14 m. Střecha je plechová a je uložena na válečcích umožňujících její otáčení pomocí kovového ozubeného kola a dřevěného ozubení uloženého na nosné zdi. Mlýn měl pět perutí, které byly vybaveny žaluziemi ovládanými společně pro všechna křídla důmyslným zařízením z třetího podlaží. To umožňovalo mlynáři za provozu měnit podle síly větru funkční plochu perutí.
Objekt je třípodlažní. Technické zařízení se nachází v druhém a třetím podlaží. V druhém podlaží jsou částečně zachovalá tři mlýnská složení (chybí luby a násypné koše), různé transmise a pomocná zařízení. Jsou zde uloženy také zbytky perutí čekající na opětovnou instalaci. V třetím podlaží chybí na vale palečné kolo. Svislá hřídel je výjimečně dřevěná. V přízemí je podlaha prvního patra uprostřed podepřena mohutným žulovým sloupem.
Objekt není narušen necitlivými stavebními úpravami. Proto by měl být s pomocí památkové péče kompletně opraven a tím zachráněn pro budoucnost. Záchrana je důležitá zvláště proto, že se jedná o poslední větrný mlýn v Čechách, který není přestavěn na rekreační objekt nebo neskončil jako ruina. Navíc je to mlýn jedinečné technické konstrukce.

V roce 2002 byl mlýn zvenku znovu omítnut a v roce 2003 položena nová plechová střecha. Postupně bude následovat celková obnova mlýna, pro kterou zpracovala projekt firma ARSTAV. Cílem první etapy je obnova původních perutí včetně ovládání, palečného kola a oprava všech dochovaných dřevěných a kovových částí a mechanismů. V rámci druhé etapy bude formou částečné vědecké rekonstrukce obnoveno chybějící technologické vybavení mlýna, tj. všechna tři mlýnská složení, luby, násypky, moučnice a další zařízení.

Aktivity kolem mlýna z poslední doby jsou velice nadějné. Byla by škoda, kdyby ho čekal stejný osud jako ostatní větrné mlýny u nás, protože tento mlýn byl ještě v poslední čtvrtině 20. století nejzachovalejší v Čechách.


Související články:
Varnsdorf (17.01.2006)
Siřejovice (17.01.2006)
Rumburk (17.01.2006)
Donín (16.01.2006)
Mikulášovice (13.01.2006)
Huntířov - Františkův Vrch (13.01.2006)
Růžová (13.01.2006)
Janov (13.01.2006)
Arnoltice (13.01.2006)

[Akt. známka: 3,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

| Vložil: Petr Veselý | Počet komentářů: 172 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Stránky Kruhu přátel Technického muzea v Brně (TMB) sekce větrné mlýny
Vytvořeno pomocí phpRS - redakčního systému.