※ větrné mlýny v českých zemích ※
▫▫▫ webík pro potěchu oka i ducha ▫▫▫

Motto: Větrné mlýny bývaly v naší minulosti symbolem pokroku,
             možná by jimi mohly být i dnes.                                autor

<y02>Zaniklé</y02>

Sobotka

Vydáno dne 05. 02. 2006 (3769 přečtení)
Typ: holandský
Stav: zaniklý
Kraj: Královéhradecký
Okres: Jičín

Sobotka
Sobotka
Sobotka
Sobotka
před rokem 1900 1910 plán budovy 1910

Větrný mlýn stával na návrší Bořenova nad Sobotkou v nadmořské výšce 375 m, někdy označovaný také podle nedalekých Čálovic. Zakreslen je už na prvním známém pohledu na Sobotku, litografii v památníku na návštěvu císařského páru Františka I. a Karolíny Augusty v Čechách roku 1833. Z devatenácti doložených větrných mlýnů na okrese Jičín byl tento jediný kamenný, tzv. holandského typu.

Byl postaven roku 1824 Janem Jirošem na vrchu Buřenovách (Buřenách). Jihozápadně od mlýna bylo postaveno dřevěné obydlí majitele. Roku 1842 byl majitelem pozemku Johann Schuster měšťan v Sobotce. Z tohoto období máme zmínku o tom, že ve mlýně bylo jedno složení a že občas zaměstnává jednoho pracujícího. Syn Johanna Schustera Josef zbudoval přímo ve mlýně světnici určenou k obývání. Mlýn byl v provozu do roku 1901, ale už před tím jen šrotoval. Jako důvod zániku se uvádí konkurence mlýnů vodních.
V roce 1916 tehdejší majitel František Šustr začal s přestavbou obytného stavení. Jako stavební materiál používal materiál z prvního poschodí mlýna. Nejdříve však nabídl stavbu tehdy samostatné organizace Klubu turistů v Sobotce, ale cena se zdála tehdejším činovníkům vysoká a stavba příliš nemoderní. Nabídku zamítli. Téhož roku 1912 však založili nadaci na stavbu rozhledny v blízkých Stéblovicích, ke které nikdy nedošlo. Šustr rozebíral mlýn postupně, jak potřeboval kámen. Ještě v polovině dvacátých let stály na Bořenovách základní řady kvádrů, lidově „štuk”. Šustr odpočívá na soboteckém hřbitově a jeho náhrobek je ozdoben leptaným obrázkem jeho větrného mlýna. Za majitelů Ladislava a Anny halikarových byl v letech 1925 - 1929 mlýn rozebrán úplně.

Historická fotografie pochází z ateliéru jičínského fotografa Antonína Brožka a dnes se nachází v archivu Okresního muzea a galerie v Jičíně. Je to přímá kopie z velké skleněné desky 18x24 cm. Rozměr nás dnes udivuje, ale začátkem dvacátého století byly takové kamery běžné. Konečně na vzácném filmovém snímku uloženém v Archivu Fráni Šrámka je zachycen nejen básník, malíř Špála, ale i fotograf F.Mencl, plahočící se terénem s deskovou kamerou jen o málo menší. Téměř všechny snímky té doby jsou přímými kontakty 1:1 z desek, které fotograf také tahal s sebou.

Plán budovy pořídil architekt J. Tkalců a profesor J. Mencl změřil mlýnský stroj v roce 1910.


Související články:
Librantice (02.02.2007)
Dobřenice (16.01.2007)
Praskačka (01.01.2007)
Borovnice - zaniklé (28.06.2006)

[Akt. známka: 2,75 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

| Vložil: Petr Veselý | Počet komentářů: 259 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Karel Samšiňák

Stránky Kruhu přátel Technického muzea v Brně (TMB) sekce větrné mlýny
Vytvořeno pomocí phpRS - redakčního systému.