※ větrné mlýny v českých zemích ※
▫▫▫ webík pro potěchu oka i ducha ▫▫▫

Motto: Větrné mlýny bývaly v naší minulosti symbolem pokroku,
             možná by jimi mohly být i dnes.                                autor

<y01>Dochované</y01>

Jindřichovice pod Smrkem

Vydáno dne 17. 01. 2006 (6836 přečtení)
Typ: kombinovaný, větrný mlýnek s turbínou
Stav: přestavba
Kraj: Liberecký
Okres: Liberec
Využití: funkční

Jindřichovice p. S.
Jindřichovice p. S.
Jindřichovice p. S.
žánrová pohlednice stavba 2002 2002
Jindřichovice p. S.
Jindřichovice p. S.
Jindřichovice p. S.
složení 2002 složení 2002 2005

Větrný mlýnek je nejnovějším exponátem Muzea venkovského života před průmyslovou revolucí v Jindřichovicích pod Smrkem na Liberecku.

Je to zdařilá tvůrčí rekonstrukce větrného mlýnku s turbínou, který původně stál v Tošanovicích u Frýdku - Místku od roku 1930. Historický mlýnek zakoupilo sdružení Lunaria za 7,5 tisíce korun od původních majitelů (paní Matějková) díky příspěvku Nadace Partnerství. Jeho slavnostní otevření proběhlo 27. 5. 2002.

Samotný větrný mlýnek je unikátní stavbou, nedá se zařadit mezi žádné známé větrné mlýny. Je kombinací tří typů. Zděná válcová budova o průměru 3,9 m a výšce 4,2 m (holandský typ) z cihel stojí na kamenných základech a je omítnuta hliněnou omítkou s příměsí kobylinců a kravinců a potřena směsí moučné kaše, jílu a písku a nakonec natřena vápnem s tvarohem a lněným olejem aby odolávala nepřízni počasí. Střecha je kuželová a pokryta šindelem. Na střeše je původní patnáctilopatková tubína a k ní přidáno kormidlo na natáčení turbíny proti větru, které se používalo na větrných čerpadlech. Celková výška objektu je 7,1 m.
Mlecí zařízení je kompletně sestaveno z dochovaných částí a umožňuje mlít obilí na mouku, pohánět brusku a pilu a v budoucnu bude doplněn o zařízení na výrobu elektřiny. Jednodenní provoz mlýna stačí pokrýt mesíční spotřebu mouky pro čtyřčlennou rodinu majitele.

Projekt je dílem manželů Vlkových a občanského ekologického sdružení Lunaria, kteří od roku 1999 budují ekologickou vesničku trvale udržitelného života Jitřenka a Muzeum venkovského života před průmyslovou revolucí. Mlýnek je jediným větrným mlýnem či mlýnkem v Čechách, který je veřejně přístupný a dokonce funkční.

V areálu ekovesničky probíhají víkendové kurzy lidových řemesel. Lidé se naučí plést košíky, vyrábět kozí sýry nebo svíčky ze včelího medu a péci chléb. Zajímavostí kurz spřádání vlny. S využitím větrného mlýnku je spojen víkend s názvem „Od zrna ke chlebu”.Například samotní manželé Vlkovi si pšenici, žito a ječmen sami pěstují na vlastním políčku v okolí muzea, k výmlatu používají cepy a ve vlastní peci si pečou chleba. V přírodním muzeu manželé Vlkovi předvádějí během sezóny, jak si naši předkové vážili přírody a uměli ekologicky hospodařit. Návštěvníci mohou absolvovat dovolenou či prázdniny bez televize, elektřiny, vodovodu a dalších civilizačních vymožeností ve stylu našich předků.

Muzeum je otevřeno od dubna do září
úterý - neděle 10 - 17 hodin
od října do března
pátek - neděle 10 - 17 hodin
Můžete se však objednat mimo tuto dobu. Dohodnout je možné i zajímavé noční prohlídky při svíčkách (elektřina v muzeu stejně není). Dáte-li vědět předem může být zajištěno i občerstvení nebo stylový oběd. Knihovna pak nabízí půjčování a vracení knih poštou, takže nevadí, jste-li z daleka.

Vstupné d tohoto muzea je 20,-Kč pro dospělé a 10,-Kč pro děti a důchodce.

A co vlastně v muzeu najdete?

Zamyšlení nad dobou před průmyslovou revolucí a od ní směrem k pravěku i k současnosti. Historický výdaj Frýdlantska a Jindřichovic po geologické, vegetační i civilizační stránce. Osvětlení současných aktivit jindřichovického obecního úřadu (větrná elektrárna, výtopna na biomasu, recyklační středisko, mezinárodní univerzitní centrum...) i O.S. Lunaria (vesnička trvale udržitelného života, kurzy tradičních dovedností a řemesel...) a hlavně exponáty od velkých strojů až po nádobí, s podrobným popisem jak a k čemu sloužily a mnohé slouží dodnes.

Mlýn postavili:
Idea a zajištění: Ing. Zbyněk Vlk
Projektant a st.vedoucí: Ing. arch. Pavel Šturma
Stavební práce: Emil Jančo, Martin Hreha, Ladislav Šťastný, Ing. Dita Majerová, David Hofírek

Expozice fotografií větrných mlýnů: Ing. Jan Doubek


Stránky Kruhu přátel Technického muzea v Brně (TMB) sekce větrné mlýny
Vytvořeno pomocí phpRS - redakčního systému.