※ větrné mlýny v českých zemích ※
▫▫▫ webík pro potěchu oka i ducha ▫▫▫

Motto: Větrné mlýny bývaly v naší minulosti symbolem pokroku,
             možná by jimi mohly být i dnes.                                autor

<x02>Konstrukce</x02>

Typy větrných mlýnů na našem území

Vydáno dne 29. 12. 2005 (5583 přečtení)
Větrné mlýny vyskytující se na území ČR můžeme rozdělit do několika základních kategorií:

● větrné mlýny německé (dřevěné, beraní, sloupové, kozlečí, samec)
● větrné mlýny holandské (zděné, samice)
● větrné mlýnky s turbínou
● malé větrné mlýnky otáčivé (paltroky) a neotáčivé
● větrné mlýny speciální konstrukce (kombinace předchozích typů...)

U nás nejrozšířenějším typem byly dřevěné větrné mlýny německého typu, u nichž se natáčí proti větru celá stavba. Na našem území, ale vykazují určité odlišnosti proto se také někdy hovoří o typu moravském.

v_tesany2005
Klobouky u Brna
Velké Těšany Klobouky u Brna

Druhým nejrozšířenějším typem jsou větrné mlýny zděné, holandského typu, kde se natáčí proti větru pouze střecha s perutěmi. Variantou těchto mlýnů jsou modernější mlýny s Halladayovou turbínou. Základem je zděná budova libovolného půdorusu, kde na střeše je umístěna turbína, která se sama otáčí proti větru. Dochovala se pouze v Ruprechtově.

Kuželov
Ruprechtov
Kuželov Ruprechtov

Třetím základním typem jsou malé větrné mlýnky s turbínou tovární nebo domácí výroby vyskytující se pouze na severovýchodě Moravy.

Těrlicko Kostelec Matuškův
Těrlicko Kostelec Matuškův
Těrlicko Kostelec Těrlicko Kostelec

Dalšími typy jsou malý větrný mlýn otáčivý, který se otáčel na kolečkách nebo válečcích po kruhové drážce a malý větrný mlýn neotáčivý, jenž se vyskytoval pouze v horských oblastech a využíval pouze jeden směr větru. Žádný z nich se nedochoval

Zdokumentováno je ještě několik staveb, které nelze zařadit do žádného z uvedených typů např. Hačky - dřevěný mlýnek s otáčivou střechou na střeše zděné budovy, Brodek u Konice - třílistá vrtule, Světlá - osmiboký dřevěný mlýn s otočnou pouze střechou, Kujavy a Děrné - na spodní zděné polovině byla dřevěná část s otočnou střechou.
Na výkresech ještě najdeme unikátní konstrukci s horizontálně umístěným větrným kolem. Mlýn měl pracovat před více jak sto lety v Kostelci nad Černými lesy. Zatím se nepodařilo doložit, že takový mlýn skutečně existoval.


Stránky Kruhu přátel Technického muzea v Brně (TMB) sekce větrné mlýny
Vytvořeno pomocí phpRS - redakčního systému.