Menu
Akce
Zprávičky
Informace
Motto:
Větrné mlýny bývaly v naší minulosti symbolem pokroku,
možná by jimi mohly být i dnes.
autor
Druhým typem větrných mlýnů, vyskytujících se na našem území vzácněji, je zděný větrný mlýn holandský.
Tyto větrné mlýny mají v Evropě, hlavně v Německu a Nizozemí, velmi mnoho časových i krajových variant, které pro naši oblast nemají žádný význam. Nejmohutněji působí známé holandské mlýny s galerií, ze které se tzv. šráky otáčí střecha mlýna.
Holandské větrné mlýny na Moravě a ve Slezsku mají zásadně kruhovitý půdorys a masívní věžovitá stavba bývá obvykle kónická. Dolní obvod mlýna přesahuje 20 metrů, horní obvod je někdy kratší o více než polovinu. Výška větrných mlýnů se pohybuje od 9 do 15 metrů. Holandské větrné mlýny se stavěly ponejvíce z kamene nebo z pálených cihel, velmi často se oba materiály kombinovaly tím způsobem, že cihlami se vyrovnávalo zdivo u oken, dveří ap. Mlýny bývají velmi často omítnuty a nabíleny, někde je člení vodorovné římsy. Dnes se také z bezpečnostních důvodů stahují obručemi. Ve Štípě je ve stěně ve výši prvního patra výklenek pro sošku Panny Marie Štípské, jinak bývají vesměs z vnější strany bez výzdoby nebo zvláštního členění.
Do mlýna se vstupuje v přízemí obdélným otvorem s dřevěnými dveřmi zavěšenými na „pantících” (ve větrném mlýně ve Štípě, z jehož popisu budeme dále při udávání konkrétních rozměrů vycházet, měří 80 x 180 cm), která bývají opatřena mřížemi, zasklívají se nebo také zabedňují. Ve Štípě je ta zvláštnost, že dveře v přízemí jsou dvoje naproti sobě. Je to z toho důvodu, aby se dalo vejít do mlýna když před prvními dveřmi se pohybují lopatky větrného kola. Přízemí mlýna bývá podsklepeno, vnitřní stěny jsou omítnuté a obílené, podlahy v přízemí dříve nebývaly, ale nahrazovala je upěchovaná hlína. Později se dělaly prkenné a nejnověji i betonové. Stropy jsou z prken a nesené stropními trámy. V přízemí často bydlíval mlynář s celou rodinou. Dnes tyto prostory většinou slouží jako skladiště a mlynář bydlí v domě nedaleko mlýna. K prvnímu patru, které osvětlují dvě až tři malá okna o rozměrech 50 x 80 cm, je přistavěn žebřík nebo dřevěné schodiště. V tomto patře je instalováno složení, které se v podstatě shoduje se složením větrných mlýnů sloupového typu. Žebřík, umístěný po pravé straně, vede do druhého patra, které je nahoře překlenuto kuželovitou nebo osmijehlancovou či podobnou střechou, nesenou krokvemi a trámovou konstrukcí (dvojitý čtyř, dvanáctiúhelník ap.), střecha stojí na kolečkách, která pojíždějí na železné kolejnici, vedené po pozednici mlýna. Krokve vzdálené od sebe asi 80 - 120 cm, se paprskovitě sbíhají do vrcholu střechy, který bývá ukončen otáčivou korouhvičkou s vročením (ve Štípě má tvar ryby). Střecha jejíž výška se zhruba pohybuje mezi 260 - 320 cm, mírně přesahuje obvod mlýna a bývá často kryta šindelem, jindy lepenkou. Poměrně lehce se otáčí zároveň hřídelí a lopatami rumpálovým nebo šnekovitým zařízením. V místě, kde ze střechy vystupuje hlava hřídele, bývá výstupek krytý sedlovou nebo pultovou stříškou. Někde je přistavěna k mlýnu ještě dřevěná kolna.
Zatímco dřevěné větrné mlýny mívají jen jedno složení, v holandských mlýnech se často instalovala dvě složení, jedno na mletí a druhé na šrotování. Palečné kolo s hřídelí, která se otáčí zároveň se střechou, je umístěno ve druhém patře. V Kuželově je toto kolo stejně jako hřídel z dubového dřeva a je osazeno 96 habrovími palci, v průměru má 3 metry, profil hřídele u hlavy je 50/50 cm, v jiných mlýnech je toto kolo z buku, palce bývají také z hlohu nebo dubu. Na dubové stolici jsou usazeny mlýnské kameny, které se kryjí lubem, nad nimi je násypný koš z jedlového dřeva. Horní „kameň” uvádí svrchu do pohybu „trýb”, mající přibližně 28 cévek. Trýb je napojen na palečné kolo. V Porubě i jinde byl ještě krupník a kašník.
Délka perutí u holandských větrných mlýnů se pohybuje mezi 7 - 9 metry. Výplně „branky”, tvoří jedlové nebo borové destičky. Křídla jsou poněkud vysunuta, aby se při otáčení nezachycovala o širší spodek mlýna.